Międzynarodowy Dzień Teatru

Zdjęcie 6.jpg

Międzynarodowy Dzień Teatru

Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzimy corocznie 27 marca. Święto to zostało uchwalone w 1961 roku podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach. Datę 27 marca wybrano na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu w 1957 roku.

Tego dnia uczniom  klas najmłodszych naszej szkoły został zaprezentowany film pt.:  ,,Teatr – rodzaje teatru, lalki teatralne”, z którego dowiedzieli się, czym jest teatr, jak nazywają się ludzie tam pracujący oraz na czym polega praca aktora. Poznali również rodzaje teatru, zwrócili szczególną uwagę na różnice między marionetką, pacynką a kukiełką.

Punktem wyjścia do dalszej dyskusji było zaprezentowanie małym słuchaczom Teatrzyku Kamishibai. Z wielkim zaciekawieniem wysłuchali opowiadania ,,Żółw i zając”, które zostało napisane na podstawie znakomitej bajki Jeana de La Fontaine’a. Na dziesięciu doskonale zilustrowanych kartach poznali historię rywalizacji tytułowych bohaterów: żółwia i zająca. Następnie chętnie uczestniczyli w rozmowie i bezbłędnie odpowiadali na zadane im pytania.  Czy warto być wytrwałym? - jednogłośnie stwierdzili, iż wytrwałe i powolne dążenie do celu jest zdecydowanie korzystniejsze, niż przyjęcie lekceważącej postawy. Dzieci doszły do wniosku, że nie wolno być leniwym, bowiem jest to naganna postawa. Zawsze należy konsekwentnie i z uporem dążyć do spełnienia swoich marzeń.