Wielkanocne inspiracje

Zdjęcie 5.jpg

Wielkanocne inspiracje

Pierwsze dni kwietnia minęły nam niezwykle pracowicie. Święta Wielkanocne to wyjątkowy czas, niezwykle radosny, który kojarzy się z wiosną, pisankami, kurczaczkami i  króliczkami… .W powietrzu czuć zapach wiosny,  kwitną kwiaty, które urzekają nas swoją bogatą paletą barw. Podczas zajęć przeprowadzonych na świetlicy uczniowie mieli okazję porozmawiać o obrzędach, tradycjach i świątecznych zwyczajach, panujących w ich domach. Każde dziecko zabierało głos w dyskusji i chętnie dzieliło się informacjami i udzielało cennych rad, na temat tego, jak powinny wyglądać święta, jakie potrawy królują na stole oraz czym udekorować wielkanocny koszyczek.

Naszą rozmowę poprzedził krótki film edukacyjny, mający przybliżyć nam tradycje Wielkiego Tygodnia oraz związane z nim uroczystości i obrzędy. Przypadający pomiędzy dwiema wielkimi niedzielami: Palmową i Wielkanocną, charakteryzuje się bogatą liturgią, licznymi tradycjami ludowymi i intensywnymi przygotowaniami świątecznymi. Uwagę dzieci zwrócił  bardzo stary, a do dziś praktykowany zwyczaj wielkanocny, jakim jest  zdobienie jajek. Są one niezaprzeczalnie jednym z najważniejszych symboli Wielkanocy i noszą u nas powszechnie znane nazwy pisanek i kraszanek. Jajko to symbol życia i odrodzenia. Dzieci poznały rodzaje pisanek (ogólna, zwyczajowa nazwa jaja zwykle kurzego zdobionego różnymi technikami)  i same przekonały się, że jest ich naprawdę wiele: kraszanki, malowanki, skrobanki, naklejanki, oklejanki czy drapanki. Same pięknie pokolorowały swoje pisanki, nie zabrakło ciekawych wzorów i wielu interesujących detali.

Mimo wszystko najwięcej radości dostarczyła dzieciom możliwość rozwijania swoich zdolności plastycznych i manualnych. Najmłodsi uczniowie mieli okazję wykonać urocze wielkanocne króliczki i kurczaczki, które stały się niewątpliwą ozdobą świetlicy.