Światowy Dzień Poezji

Zdjęcie 2.jpeg

Światowy Dzień Poezji

Nareszcie nadeszła tak długo wyczekiwana przez wszystkich wiosna. 21 marca nie jest tylko pierwszym dniem kalendarzowej wiosny, ale to również Światowy Dzień Poezji. Święto to zostało ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku, a jego główne uroczystości odbywają się w Paryżu. Nadrzędnym celem tego dnia jest przede wszystkim promocja czytania, pisania oraz publikowania i nauczania poezji na całym świecie.

Uczniowie klas 1 – 3 wzięli udział w zajęciach bibliotecznych, a dokładnie uczestniczyli w niezwykłym przedstawieniu. Teatr Cieni, o którym mowa to rodzaj teatru lalkowego, który w szczególny sposób pobudza i rozwija wyobraźnię młodego widza. Przy wykorzystaniu drewnianej skrzynki na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych, dzieci miały możliwość obserwować cienie rzucane przez rekwizyty, które zostały wykonane własnoręcznie i z wielką starannością. Uczniowie z  uwagą i zaciekawieniem wysłuchali  utworów Jana Brzechwy Na straganie oraz Pomidor.

Biblioteka szkolna już od kilku tygodni przygotowywała się do tego wyjątkowego i jak się okazało  iście  wiosennego dnia organizując konkurs literacki na najpiękniejszy wiersz o wiośnie. Powstała również wystawka książek, wśród których znalazły się utwory Jana Brzechwy, Wandy Chotomskiej, Marii Konopnickiej, Marii Kownackiej czy Ewy Szelburg – Zarembiny.  Na szkolnym korytarzu pojawiła się również z tej okazji gazetka tematyczna, ukazująca historię Światowego Dnia Poezji, zdjęcia oraz cytaty wybitnych poetów.

Zachęcamy wszystkich do czytania poezji, która z pewnością pozwoli dostrzec, jak piękna jest wiosna i jeszcze piękniejszy świat wokół nas.