Miesiąc bibliotek szkolnych

pobrane.jpg

Październik – Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Konkursy czytelnicze

W październiku, jak co roku, obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto to zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (ang. International Association of School Librarianship) w 1999 r. Na początku obchodzono to święto w jeden dzień, a od 2008 r. cały miesiąc – październik.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły i upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

Tegorocznym tematem przewodnim jest „Czytanie dla pokoju”.

Z tej okazji biblioteka szkolna zaprasza uczniów do udziału w konkursie plastyczno – literackim.

Konkurs plastyczny - ,,Mój ulubiony bohater literacki”, który ma zachęcić dzieci do częstego czytania książek

Czas i miejsce trwania konkursu:

• Konkurs organizowany jest przez bibliotekę szkolną
  • Konkurs przeznaczony jest dla dzieci z klasy 2 i 3
  • Konkurs rozpoczyna się dnia 07.10.2022r.  i trwa do dnia 28.10.2022r.

Zadanie konkursowe

1. W celu wzięcia udziału w konkursie, należy:
    a) przygotować pracę konkursową wykonaną dowolną techniką (np. rysunek, malunek, kolaż, kompozycja) pt.: ,,Mój ulubiony bohater literacki”,
    b) format  pracy - A4
    c) jeden uczestnik może zgłosić jedną  pracę  konkursową,  wykonaną samodzielnie
    d)  wykonane prace składamy w bibliotece szkolnej

Na wyróżnione prace czekają nagrody książkowe.

Konkurs literacki ,, Czytelnicze rymowanki”

Biblioteka szkolna ogłasza konkurs literacki na wiersz, rymowankę, hasło reklamujące książkę, bibliotekę, czytanie. Do pracy można wykonać ilustrację dowolną techniką. Celem konkursu jest rozwijanie wyobraźni, kreatywności, zachęcanie do twórczej aktywności, promowanie talentów literackich.

Czas i miejsce trwania konkursu:

• Konkurs organizowany jest przez bibliotekę szkolną
  • Konkurs przeznaczony jest dla dzieci z klas 4 - 8
  • Konkurs rozpoczyna się dnia 07.10.2022 r.  i trwa do dnia 28.10.2022 r.

Zadanie konkursowe

W celu wzięcia udziału w konkursie, należy:
a)  napisać wiersz, rymowankę, hasło reklamujące książkę, bibliotekę, czytanie – zachęcające do czytania książek
b)  praca może mieć dowolną objętość                                                                                              c)  jeden uczestnik może zgłosić jedną  pracę  konkursową, oczywiście wykonaną samodzielnie
d)  wykonane prace składamy w bibliotece szkolnej

Na wyróżnione prace czekają nagrody książkowe.

,,Czytam, bo lubię” - w październiku rozpoczynamy również coroczną akcję czytelniczą. Uczniowie z koła bibliotecznego wraz z paniami z biblioteki szkolnej rozpoczynają cykliczne spotkania, podczas których czytają  wybrane teksty literackie dzieciom z oddziału przedszkolnego.

Uwaga

Zapraszamy całą społeczność naszej szkoły do udziału w konkursach czytelniczych:

• Najbardziej zaczytana klasa w SP 6
  • Najbardziej zaczytany uczeń w SP 6
  • Najbardziej zaczytany nauczyciel w SP 6

Zwycięzcy wyłonieni zostaną na podstawie liczby wypożyczeń dokonanych w naszej bibliotece. Czas trwania konkursów czytelniczych: od 03.10.2022 r. do 28.10.2022 r. Wyniki zostaną ogłoszone w listopadzie, wówczas wręczymy dyplomy dla zwycięzców.

Zapraszamy również do podjęcia Tygodniowych Wyzwań Czytelniczych

1.Tydzień: 03.10.2022 r. – 09.10.2022 r. Światowy Dzień Zwierząt

Wystawka - poświęcona naszym kochanym pupilom, czyli potrzeby psa i kota, a także czytanie książek o naszych ulubionych zwierzętach

2.Tydzień: 10.10. 2022 r.– 16.10.2022r. Dzień Komisji Edukacji Narodowej

Wystawka - o nauczycielu – krótkie, rymowane wierszyki, kartki z życzeniami

3.Tydzień: 17.10.20222 r. – 23.10.2022 r. Obchody XXII Dnia Papieskiego

Wystawka - biografia, życiorys, ciekawostki z życia i pontyfikatu wybitnego Polaka Jana Pawła II, twórczość

4.Tydzień: 24.10.2022r. – 30.10.2022r. Czytamy dla pokoju. Dni Patrona Szkoły Podstawowej nr 6 im. Polskich Lotników

Wystawka - książek obrazujących tragizm wojny, wystawa prac związanych ze świętem naszej szkoły

W miesiącu październiku odbędą się również spotkania autorskie z paniami:

Elizą Rozdobą – dnia  05.10. 2022 r. oraz panią Małgorzatą Daniłko – dnia  21.10. 2022 r.

Z okazji Miesiąca Bibliotek Szkolnych zostanie również  zorganizowane wyjście do Biblioteki Miejskiej w Puławach.