Dzień Głośnego Czytania

Zdjęcie 15.jpg

Ósmoklasiści z wizytą w Miejskim Przedszkolu nr 10 Marii Kownackiej

Dnia 29.09.2022 roku (czwartek) delegacja uczniów z klasy 8b i 8c – Bartosz Wójcik, Zuzanna Taracha oraz Amelia Sochacka wybrała się wraz z panią Emilią Sołtysiak do Miejskiego Przedszkola nr 10 im. Marii Kownackiej w Puławach. Cel wizyty był oczywiście nieprzypadkowy – Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, czyli wspaniała okazja do promowania czytelnictwa wśród najmłodszych. Motywem przewodnim tego święta jest przede wszystkim głośne czytanie. Zostało ono ustanowione z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku, a jego patronką wybrano Janinę Porazińską. 29 września to dzień urodzin znanej pisarki, która swoją twórczość poświęciła głównie literaturze dziecięcej. Do dziś nazywana jest jedną z czterech ,,dam literatury dla dzieci” obok Ewy Szelburg – Zarembiny, Marii Kownackiej i Hanny Januszewskiej.

Tego dnia nasi uczniowie odczytali dzieciom z grupy 5-latków i 6-latków utwory Jana Brzechwy, jednego z najpopularniejszych polskich twórców wierszyków dla dzieci. Spośród przeczytanych utworów wyjątkowym zainteresowaniem cieszył się wiersz ,,Na straganie”. Reakcja dzieci i uśmiech, jaki zagościł na ich twarzach tylko potwierdziły, że utwory tego poety dostarczają mnóstwa radości, gdyż niemal każdy z nich ma znaczenie humorystyczne i ukazuje piękno otaczającego świata. Wiersze Brzechwy łatwo zapadają w pamięć, ganią niewłaściwe zachowania i pochwalają dobre. Tekstom towarzyszą piękne i pełne zabawnych szczegółów ilustracje, na które dzieci  zwróciły szczególną uwagę.

Przedszkolaki z wielką uwagą i skupieniem wysłuchały czytanych im tekstów oraz  chętnie odpowiadały na zadane im pytania. Na zakończenie spotkania otrzymali drobny upominek w postaci ręcznie robionych zakładek do książek, które mogli samodzielnie ozdobić. Efekty tej pracy znajdują się w naszej wspaniałej galerii, zachęcamy do jej obejrzenia.